Kezdjük az alapoknál
Az egészséges táplálkozás során annyi energiát kellene a szervezetbe juttatunk, amennyire szükségünk van, nem többet és nem kevesebbet. Ez az az alapgondolat, amire az egész táplálkozásnak épülnie kellene, legyen szó valamilyen speciális étrendről vagy normál étkezésről.
- Normál étkezés esetén az energiaszükségletünk 12-15%-át fehérjéből, 30%-át zsírból, 55-58%-át pedig szénhidrátból fedezzük.
- Szénhidrátanyagcsere-zavar esetén a szénhidrátok mennyiségi és minőségi bevitelét korlátozzuk, illetve alakítjuk át.
A szénhidrátanyagcsere-zavarok esetében a napi CH bevitel mennyiségét MINDIG ORVOS ÉS DIETETIKUS határozza meg. A mennyiség meghatározásában sok tényező játszik szerepet, melyet a szakembereknek figyelembe kell venniük.
Ezek alapján a napi CH ajánlást általánosságban 120-250g mennyiségben szokták meghatározni, de egyes esetekben lehet a határt kissé kijjebb is tolni.
Mi befolyásolhatja, hogy mennyi CH-ot kell fogyasztanunk?
- nem
A férfiaknak általában magasabb az energia- és a tápanyagigényük, mitn a nőknek, ezáltal több szénhidrátra is van szükségük.
- kor
Egy aktívabb korban lévő embernek általában magasabb az energia- és a tápanyagigénye, ezáltal több szénhidrátra van szüksége, ellentétben például egy 70-80 év közötti idősebb, kevésbé aktívabb emberrel.
- fizikai aktivitás
Egy aktívabb életet élő – például fizikai munkát vagy heti többszöri aktív sporttevékenységet végző személynek magasabbak a tápanyagigénye, mint egy nap, mint nap átlagos fizikai aktivitást végző embernek.
- egészségi állapot
Egy kismamának is más igényei vannak egy nem állapotos nővel szemben, illetve egy betegségben szenvedő ember igényei is máshogy alakulnak az egészségesekhez képest.
A fentieket áttekintve jól látható, hogy mennyi befolyásoló tényezőt kell figyelembe vennie a szakembernek ahhoz, hogy kikalkulálja az állapotnak leginkább kedvező szénhidrát mennyiséget.
Általánosságban a 160g ch tartalmú diétát szokták javasolni az inzulinrezisztens betegeknek, de ez a mennyiség közel sem biztos, hogy megfelelő lesz mindenkinek! Ha az orvosod határozta meg a javasolt CH bevitelt, ne állj meg, keress dietetikust, aki a meghatározott CH mennyiségen túl még rengeteg tanáccsal, praktikával és recepttel tud téged ellátni, illetve kontroll alatt is tart téged.
Forrás: Intima.hu
A SZERZŐRŐL:
Tárczy Virág vagyok, dietetikus.
2006-ban szereztem meg a diplomámat a Semmelweis Egyetem Egészségügyi Főiskolai karán.
Kiemelten foglalkozom a szénhidrátanyagcsere-zavarok (inzulinrezisztencia, diabétesz) személyre szabott étrendi kezelésével, külön szívügyem a terhességi diabétesz (GDM) kezelése.
Szülész-nőgyógyász, endokrinológus főorvos.
Rendelésemre IDE kattintva tud bejelentkezni.