Mit nevezünk cikluszavarnak?
A cikluszavar megfogalmazás három dolgot jelenthet, ide tartoznak a rendellenes méhvérzések (abnormal uterine bleeding, AUB), a fájdalmas menstruáció (dysmenorrhea) és a premenstruációs szindróma (PMS). Ezen eltérések világszerte a fogamzóképes korú nők 30-70%-át érintik és jelentős életminőség romlást eredményezhetnek.
A rendellenes méhvérzések (AUB)
A menstruációs ciklust négy paraméter alapján jellemezhetjük, ezek a gyakoriság, a rendszeresség, az időtartam és a mennyiség. Ezen paraméterekben bekövetkező kóros változásokat nevezzük rendellenes méhvérzésnek (AUB) az elmúlt hat hónap ciklusait véve alapul. Fontos, hogy nem beszélhetünk ezen besorolás alapján cikluszavarról, ha a páciens olyan hormonális vagy egyéb gyógyszert szed, ami a tüszőérést befolyásolja, például fogamzásgátló tablettát.
Lássuk ezen paramétereket sorban:
- Gyakoriság. A normál gyakoriság 28-35 nap közötti, a ciklus első napjaival számolva.
- Rendszeresség. A legrövidebb és a leghosszabb ciklus közti különbség az életkorral változhat, ezért itt életkor szerint mást tekintünk normálisnak:
- 25 év alatt – Ciklusváltozás ≤9 nap
- 26 év – 41 év között – Ciklusváltozás ≤7 nap
- 42 éves kortól a menopauzáig – Ciklusváltozás ≤9 nap
- Időtartam. Normálisnak tekintjük, ha a vérzéses napok száma egy menstruáció alatt kevesebb, mint kilenc nap. A szakirodalomban nincs egyetértés a menstruáció időtartamára vonatkozó normálérték alsó határát illetően, ezért a “túl rövid” menzesz nem feltétlenül tekinthető kórosnak.
- Mennyiség. A menzesz normálisnak tekinthető mennyisége a gyakorlatban szubjektív fogalom, úgy definiálható, amely nem befolyásolja a páciens fizikai, szociális, érzelmi és/vagy anyagi életminőségét.
Online cikluszavar teszt
Ha arra gyanakszik, hogy Önnek is cikuszavara van, ennek az ingyenes, online tesztnek a segítségével könnyen megtudhatja a választ.
A fájdalmas menstruáció (dysmenorrhea)
A fájdalmas menzesz lehet elsődleges (primer), illetve egyéb betegségek (endometriosis, myoma, polyp, stb) által okozott. Az elsődleges fájdalmas mentruációk általában az első menstruáció utáni 6-24 hónapon belül jelentkeznek és a fájdalom jellemzően 8-72 óráig tart. Kísérőtünetek lehetnek a hányinger, hányás, hasmenés, fáradtság, gyengeség, ájulás és fejfájás. Az elsődleges fájdalmas menstruáció oka nem teljesen tisztázott, leginkább a prosztaglandinok szerepe merül fel okként.
A premenstruális szindróma (PMS)
A premenstruális szindróma (PMS) a sárgatest-fázisban (a menzeszt megelőző időszakban) megjelenő hangulati, viselkedésbeli és testi tünetekkel járó kórkép. Előfordulási gyakorisága a menstruáló nők között 20-25%, de egyes tünetei a fogamzóképes korú korú nők 75%-át is érinthetik. A PMS okát illetően számos hipotézis létezik, amelyek közül az egyik a relatív hiperprolaktinémia (emelkedett prolaktin szint), amelynek során a prolaktin szintje a normál tartományon belül marad, tehát a laborvizsgálat nem fog kórosat jelezni.
Dr. Kelemen Csaba
Szülész-nőgyógyász, enokrinológus főorvos
Amennyiben Ön is cikluszavarral küzd és szeretne orvosi segítséget kérni, IDE kattintva tud bejelentkezi a rendelésemre.