Számos komoly betegség megelőzhető oltásokkal, ezek közül vannak olyanok, amiket terhesség alatt vagy az előtt is érdemes beadatni. Lássuk, hogy melyek azok a védőoltások, amiket a várandós vagy az újszülött védelme érdekében javasolt lehet használni.
Milyen oltások javasoltak a teherbeesés előtt?
MMR (kanyaró, mumpsz, rubeola)
MMR oltást az 1989 után születettek kaptak Magyarországon, ők vélhetően egy életen át védettek. Ezen betegségek közül a rubeola (rózsahimlő) a legveszélyesebb a terhesség tekintetében, ezért az ilyen irányú védettséget érdemes még a teherbeesés előtt egy vérvétellel ellenőriztetni.
Mivel az oltás élő, legyengített vírust tartalmaz, terhesség alatt már nem adható be, illetve az oltás után egy hónapon belül nem javasolt a teherbeesés.
Bárányhimlő
A rubeolához hasonlóan a bárányhimlő elleni védettséget is érdemes egy vérvétellel ellenőrizni teherbeesés előtt, mert a terhesség alatti fertőzés súlyos kockázatokkal jár. Ha még nem védett, akkor ezt az oltást is javasolt a várandósság előtt beadatnia. Ez is élő, legyengített vírust tartalmaz, ezért ez sem adható terhesség alatt, illetve az oltás után egy hónapig nem javasolt a teherbeesés.
Milyen oltások javasoltak a terhesség alatt?
Influenza
Minden olyan várandósnak javasolt az influenza elleni védőoltás, aki az influenza-szezon alatt tölti a várandósságát. Mivel minden évben van influenza-szezon, ezért az oltást már a nyári hónapokban a legszerencsésebb felvenni, hogy a szezon kezdetére már kialakuljon a védettség.
Ez az oltás nemcsak az anyát védi a terhesség alatt, hanem az újszülöttnek is védettséget ad a komoly lefolyású megbetegedés ellen élete első hat hónapjában.
Fontos, hogy csak az izomba adott oltás használható, létezik orrspray formátumú is, de ez utóbbi legyengített, de élő vírust tartalmaz, ezért terhesség alatt ellenjavallt.
Szamárköhögés
A szamárköhögés a felnőtteknél és az oltottak körében jellemzően enyhén lezajló betegség, de az újszülöttek és csecsemők esetében a betegség lefolyása nagyon súlyos, olykor a légzéskimaradás miatt halálos is lehet. Emiatt a szamárköhögés elleni védőoltás mindenképpen javasolt a várandósság alatt, hiszen így az újszülöttben is kialakul a védettség a betegséggel szemben.
A hazai szabályozás egy része a 30. hét után, másik része a harmadik trimeszterben bármikor, de legkésőbb 2 héttel a szülés előtt javasolja az oltás beadását. Az amerikai protokoll szerint a 27-36. hét között javasolt beadatni az oltást. A hazai javaslat szerint amennyiben családtervezés keretében a várandósság előtt már kapott pertussis tartalmú oltóanyagot, akkor a 3. trimeszterben történő oltás nem indokolt.
Szintén javasolt azon családtagok oltása is, akik az újszülöttel kapcsolatba fognak kerülni, lehetőleg pár héttel vagy hónappal a találkozás előtt. Az oltás és az újszülöttel való találkozás között legalább 2 hét teljen el.
RSV
Az RSV egy olyan fertőzést okoz, ami felnőtteknél hasonlít egy enyhe lefolyású megfázáshoz, de csecsemőknél súlyos lefutású vagy akár halálos is lehet.
Az RSV szezonális megbetegedés, ezért az RSV oltás csak akkor javasolt, ha január és szeptember közé esik a várandósság a 32-36. hete (ebben a terhességi korban javasolt ez az oltás), mivel így azon újszülöttek védettek lesznek, akik az RSV szezonban (október-március vége) születnek.
Elmondható tehát, hogy a védőoltásoknak terhesség alatt és előtt is komoly szerepük lehet mind az anya, mind a gyermek egészségének, életének megőrzése védelmében, ezért a fenti javaslatokra érdemes odafigyelni.
Forrás:
Uptodate – Immunizations during pregnancy
Szülész-nőgyógyász, endokrinológus főorvos.
Rendelésemre IDE kattintva tud bejelentkezni.