2022A pajzsmirigy alulműködés a lakosság 7%-át érinti. A leggyakrabban használt gyógyszer hatóanyaga a levotiroxin, amit a hazai ajánlások alapján elvileg reggel, ébredés után kell bevenni és fél-egy órán belül nem szabad sem enni, sem inni. De vajon ez valóban így van? Mikor szabad szedni a levotiroxint és milyen ételek befolyásolják a felszívódását?
Mikor szedjük a levotiroxint?
Természetesen ebben a témában is, mint az orvostudományban oly sokszor, számos, egymással ellentmondó kutatási eredmény született. Egyes kutatások szerint a reggel, egy órával az étkezés előtt bevett gyógyszer a leghatásosabb, míg más kutatások épp az ellenkezőjére jutottak, miszerint az este, lefekvés előtt szedett levotiroxin felszívódása a legjobb. Megint más kutatások szerint gyakorlatilag teljesen mindegy, hogy reggel, este, vagy ebéd előtt egy órával vesszük be a gyógyszert. Összességében úgy gondolom, hogy itt is érdemes a nagynevű nemzetközi társaságok ajánlásai alapján eljárni, a témában legilletékesebb társaság javaslata a következő:
Az Amerikai Pajzsmirigy Társaság (American Thyroid Association) ajánlása alapján a gyógyszert vagy ébredés után közvetlenül, legalább 1 órával az első étkezés előtt, vagy lefekvés előtt, legalább 3 órával az utolsó étkezés után kell bevenni. Amennyiben más gyógyszereket is szed, arra is oda kell figyelnie, hogy ezek bevétele és a levotiroxin bevétele között legalább 4 óra teljen el.
Mik gátolják a levotiroxin felszívódását?
Számos étel, ital és egyes gyógyszerek is gátolhatják a gyógyszer felszívódását. Ennek az oka nagy valószínűséggel az, hogy még a bélrendszerben hozzákötődnek ezek a molekulák a levotiroxinhoz és így gátolják a felszívódását. Ezek közül a leggyakoribbak:
• kávé
• tej
• szója
• egyes ásványi anyagok (kálcium, vas)
• egyes gyógyszerek (a bélrendszerre, a zsíranyagcserére ható szerek, illetve egyes hormonális készítmények)
Egyes betegségek szintén megnehezítik a gyógyszer megfelelő felszívódását, ezek a következők:
• Helicobacter Pylori által okozott gyomorgyulladás (gastritis)
• atrófiás gyomorgyulladás (gastritis)
• cöliákia
Lássuk, mit jelent ez a gyakorlatban
Összességében elmondható tehát, hogy mindenképpen érdemes odafigyelni, hogy a gyógyszert milyen egyéb ételek és italok fogyasztásához, vagy egyéb gyógyszerek bevételéhez közel veszi be a páciens, hiszen ezek alapvetően befolyásolhatják a hatásosságát.
Egy másik fontos kérdés, hogy vajon nem ártunk-e többet azzal, ha hajnalban külön a levotiroxin bevétele miatt felébreszti magát a páciens, hiszen a kevesebb alvás számos káros hatása jól ismert tény. Ezért minden bizonnyal elfogadható kompromisszum, hogy fél órával a reggeli előtt vegye be a gyógyszert. Fontos ugyanakkor, hogy a napi rutin lehetőleg ne változzon, hiszen így, ha esetleg kevesebb is szívódik fel belőle, ehhez mérten lehet a szükséges adagot növelni. Ugyanez a helyzet akkor is, ha a lefekvés előtti gyógyszerszedés mellett dönt. Ilyenkor az ajánlott 3 óra a vacsora után bizony elég hosszú idő. Ha ezt nem sikerül kivárni, az nem feltétlenül baj, de nagyon fontos, hogy minden nap nagyjából ugyanakkor legyen a vacsora és a gyógyszer bevétele is, hiszen ilyen esetekben ehhez igazodva (szükség szerint emelve a dózist) a pajzsmirigy funkciók biztonsággal normalizálhatóak.
Szintén fontos megjegyezni, hogy olyan kutatási eredmények nincsenek, amik alapján tudnánk, hogy ha valaki néha reggel, néha este szedi be a levotiroxint, akkor is stabilizálható-e a pajzsmirigy hormonháztartása. Ezért akármelyik megoldás mellett is dönt valaki, maradjon is annál, ne váltogatva szedje, néha reggel, néha este a tablettát.
Forrás: medscape
Szülész-nőgyógyász, endokrinológus főorvos.
Rendelésemre IDE kattintva tud bejelentkezni.
Az LT4 lágyzselatin kapszula feloldódását és felszívódását nem befolyásolják az említett tényezők, ill. bizonyos élelmiszerek, gyógyszerek, betegségek, így biztonsággal beállítható a megfelelő TSH-érték, valamint a beteg compliance is sokkal jobb.
Kedves Éva!
Sajnos ez nem igaz ebben a formában, bár bizonyos tanulmányok valóban találtak különbséget a felszívódásban, de leginkább csak a gyomor pH függvényében, míg más tanulmányok még ennyi különbséget sem találtak. Emiatt a kapszulás kiszerelést vagy a folyadék formátumú kiszerelést (ez utóbbit nagyon ritkán alkalmazzuk) a tablettással szemben a nemzetközi szakirodalom leginkább felszívódási problémák esetén, történetesen általában gastritis-es pácienseknél javasolja. Emiatt van amúgy, hogy ha elolvassa a kapszulás kiszerelés betegtájékoztatóját, ugyanazokat fogja ott találni, mint a tablettás kiszerelésnél a bevétel javasolt módját illetően.
Tisztelt Doktor Úr!
Nekem az orvosom azt mondta, hogy evés után vegyem be az L-Tyroxin Henning cseppet. Jelezném, hogy Németországban élek. Nem tudom otthon van-e ilyen csepp, de a betegtájékoztató is evés előtt fél órát ír. Nem szeretném felhívni a doktornőt ezzel, úgy gondolhatja, hogy megkérdőjelezem a szaktudását. De mi van ha így nem használ? Mivel megyek dolgozni így fél órával evés után veszem be.
Kedves Izabella!
Valóban elvileg éhgyomorra kellene bevennie. Be lehet venni evés után is, csak akkor kevesebb szívódik fel belőle, nehéz megmondani, hogy mennyi, ezért nem így javasoljuk.
Tisztelt Doktor Úr! Krónikus vashiányos vérszegénység miatt reggel èhgyomorra vasat szedek ezért a pajzsmirigy gyógyszert csak este tudom bevenni Syntroxine 25mikrog,de este kell szedni a Bisoprolol tablettát a vèrnyomás miatt,ha 18-19között vacsorázott ès közvetlenül utána veszem be a vèrnyomáscsökkentőt ès mondjuk 21-kor a pajzsmirigy gyógyszert az megfelelő? Előre is köszönöm
Kedves Mónika!
Igen, Syntroxine felszívódása a legújabb kutatások alapján nem érzékeny annyira arra, hogy mikor és mit eszik, tehát ez így jó lesz, igen.
Tisztelt Doktor Úr!
Eddig 25 mg.Letroxot szedtem,de ezt most nem lehet kapni.
Euthyrox- ot ajánlották helyette. Ebből is 25 mg.-ot szedjek?
Köszönettel: Sz.K.né.
E
T
Igen, az jó lesz helyette, abból is ugyanannyit (25ug-ot) szedjen.
Köszönöm