Az, hogy egy pajzsmirigy göb jó vagy rosszindulatú, leginkább az ultrahang képe alapján dönthető el. Ez sokszor nem egyszerű feladat, több szakmai ajánlás is létezik és ezek nem feltétlenül ugyanazt javasolják bizonyos esetekben. Itt ezt a témát járjuk körbe.
A pajzsmirigy göbök osztályozása, avagy mit jelent a TIRADS?
A pajzsmirigy göböket az ultrahang kép alapján több kategóriába soroljuk. Ezek a kategóriák arra vonatkoznak, hogy mennyire nagy az esélye a tumoros eredetnek, tehát mikor javasolt a göbből mintát venni, úgynevezett vékonytű aspirációs cytologiával (FNAB). Ezt az osztályozást TIRADS-nak hívják és 1-től 5-ig osztályozza a göböket, ahol az 1-es a rákos folyamatokra egyáltalán nem gyanúsat, míg az 5-ös a nagyon gyanúsat jelenti.
Az európai ajánlás
Az Európai Pajzsmirigy Társaság 2023-as ajánlásában a göbök osztályozása az alábbiak alapján történik, az ultrahang leletben leírtak szerint.
Az alábbi lehetőségek közül válassza ki azokat a paramétereket, amelyek az adott pajzsmirigy göb ultrahangos leírásában szerepelnek.
Ezek alapján tehát az ultrahangon látott göböt sikerült valamelyik EU-TIRADS (ez nem azonos az amerikai osztályozásoknál használt TIRADS-al, de erről majd később) osztályba besorolni. Most akkor lássuk, mi a következő lépés, mit kell tennünk a folytatásban.
Fontos megjegyezni, hogy mindegyik göb változhat az évek során, tehát ha a megjelenése változik, természetesen a TIRADS besorolása is változni fog.
Szintén fontos, hogy minden göbnél mintavétel javasolt, ha:
- bármelyik göb jelentős növekedést mutat (legalább két átmérőben 20%-nál nagyobb növekedés, vagy a térfogata 50%-al növekszik)
- a rosszindulatúságra jellemző eltérések jelennek meg benne (szabálytalan alak, szabálytalan szél, mikromeszesedések, kifejezett hypoechogenitás)
- a nyaki régióban kóros nyirokcsomókat látunk
- a pajzsmirigy széli részén túlnő a göb
Az alábbi lehetőségek közül válassza ki azt, amelyik EU-TIRADS besorolásba az ultrahang lelet alapján a göb besorolható.
Mikor javasolt mintavétel (FNAB) az EU-TIRADS besorolás alapján?
EU-TIRADS 1
Nincs teendő.
EU-TRIADS 5
>10mm
Ha a göb nagyobb, mint 10mm, mintavétel (FNAB) javasolt.
<10mm
Ha a göb kisebb, mint 10mm, fél év múlva kontroll ultrahang javasolt. Ennél a méretnél is javasolt a mintavétel, ha a nyaki régióban gyanús nyirokcsomókat látunk, ha a pajzsmirigy széli részén túlnő a göb, illetve ha jelentős növekedési tendenciát mutat.
Az eddig leírtak csak az ultrahang leletet veszik figyelembe, de természetesen itt is van számos egyéb faktor, amik nagyon is fontosak lehetnek a döntés meghozatalában, hogy mikor javasolt a mintavétel. A teljesség igénye nélkül lássuk a leggyakoribb ilyen tényezőket.
A mintavétel inkább javasolt | A mintavétel kevésbé javasolt | |
---|---|---|
Klinikai jellemzők |
|
|
Családi előzmények |
|
|
Laboratóriumi (vér)eredmények |
|
|
Az amerikai ajánlás
Az Amerikai Radiológiai Társaság az európaitól bizonyos fokig különböző ajánlást fogalmazott meg. Ez alapján az alábbi tulajdonságokat kell egy göbnél figyelembe venni és így kapjuk meg a göb TIRADS besorolását. Ennek birtokában a méret alapján dönthető el, hogy javasolt-e a mintavétel (FNAB).
Az alábbi lehetőségek közül válassza ki azokat a paramétereket, amelyek az adott pajzsmirigy göb ultrahangos leírásában szerepelnek.
Most, hogy tudjuk a göb amerikai TIRADS besorolását, lássuk, hogy jelen ajánlás alapján mi vele a teendőnk.
Az alábbi lehetőségek közül válassza ki azt, amelyik TIRADS besorolásba az ultrahang lelet alapján a göb besorolható.
Mikor javasolt mintavétel (FNAB) a TIRADS besorolás alapján?
TIRADS 1
Nem szükséges mintavétel.
TIRADS 2
Nem szükséges mintavétel.
TIRADS 3
>25mm
Mintavétel javasolt, ha a göb nagyobb, mint 25mm.
15mm-25mm közötti
ha a göb 15 és 25mm közötti, ultrahangos utánkövetés javasolt.
TIRADS 4
>15mm
Mintavétel javasolt, ha a göb nagyobb, mint 15mm.
10-15mm közötti
Ha a göb mérete 10 és 15mm között van, ultrahangos utánkövetés javasolt.
TIRADS 5
>10mm
Mintavétel javasolt, ha a göb nagyobb, mint 10mm.
5-10mm közötti
Ha a göb 5 és 10mm közötti, ultrahangos utánkövetés javasolt.
A fent leírtakból látható, hogy a pajzsmirigy göbök értékelése a szakmán belül sem teljesen egységes és nem mindig könnyű feladat. Egy ultrahangon látott göb esetén minden esetben javasolt szakember segítségét kérni a göb kiértékelésében, hiszen az ultrahang képen kívül számos más tényező is befolyásolja a döntést, hogy mik legyenek a további teendők.
Források:
-
2023 European Thyroid Association Clinical Practice Guidelines for thyroid nodule management
-
ACR Thyroid Imaging, Reporting and Data System (TI-RADS): White Paper of the ACR TI-RADS Committee
- ENT House Budapest: A legjobb ultrahang klasszifikáció a pajzsmirigy göbök felesleges biopsziájának elkerülésére – Best Practice
Szülész-nőgyógyász, endokrinológus főorvos.
Rendelésemre IDE kattintva tud bejelentkezni.