+36 20 321 7819

A cikluszavarok kezelése

A terápia elsődleges célja természetesen a kiváltó okok megszüntetése, amennyiben ez diagnosztizálható és kezelhető. Amennyiben a kiváltó okok nem azonosíthatóak egyértelműen, a célunk a páciens életminőségének javítása, a jövőbeni akut méhvérzések megelőzése, a vérszegénység megelőzése (vagy kezelése), a rendszeres menstruációs ciklus kialakítása és a méhnyálkahártya eredetű sejtelváltozások (hyperplasia vagy rák) kialakulásának a megelőzése.

A rendellenes méhvérzések kezelése

Az Amerikai Szülészeti és Nőgyógyászati Társaság (ACOG) irányelvei alapján a rendellenes méhvérzések kezelésének legfontosabb irányelvei a következők:

  • A műtétes megoldás csak olyan betegeknél jöhet szóba, akiknél a gyógyszeres kezelés sikertelen volt, nem tolerálható vagy ellenjavallt.
  • A beteg életkorától függetlenül fontolóra kell venni a hormontartalmú méhen belüli eszközök (IUD-k) alkalmazását, illetve a kombinált fogamzásgátlók is hatékony kezelést biztosíthatnak.
  • Az alacsony dózisú kombinált hormonális fogamzásgátló terápia a 18 év alatti serdülőkorúak kezelésének alappillére.
  • Az alacsony dózisú kombinált hormonális fogamzásgátló kezelés vagy a csak progeszteront tartalmazó készítményekkel (IUD, minipill) történő kezelés általában hatékony a 19-39 éves nőknél. Az ideiglenesen alkalmazott, nagy dózisú ösztrogénterápia hatásos lehet rendkívül erős vérzéses panaszok esetén.
  • A 40 éves vagy annál idősebb nők esetében a kezelés során használhatunk ciklikus progeszteron terápiát, alacsony dózisú fogamzásgátló tablettákat vagy hormonális méhen belüli eszközöket is.
  • Az ambuláns endometrium mintavétel (endometrium aspirációs citológia, EAC) előnyösebb, mint a hagyományos cervix tágítás és curettage (a köznyelvben “méhkaparás”), amennyiben először kerül sor a méhnyálkahártya szövettani vizsgálatára.

A cikluszavarok kezelésének nem hormonális vagy műtétes lehetőségei

A cikluszavarok számos esetben csak hormonális gyógyszerekkel vagy műtétes megoldásokkal kezelhetőek, de sokszor a probléma hátterében csak enyhébb eltérések állnak. Ilyen esetekben sikereket érhetünk el nem gyógyszeres kezeléssel is. Ennek a megoldásnak a nagy előnye, hogy nem kell számoljunk a hormonális vagy műtétes kezelés lehetséges mellékhatásaival és veszélyeivel. Ha ezt az utat választjuk, nem kell számolnunk például a kombinált hormonális fogamzásgátló tabletták emelkedett trombózis kockázatával vagy a műtétes megoldások lehetséges szövődményeivel. Számos esetben a páciensek is szívesebben próbálják meg a gyógyszer- és műtétmentes megoldást először.  Enyhébb eredetű cikluszavaroknál jelentős sikereket érhetünk el életmódbeli változtatásokkal és gyógynövényes kezeléssel. Ma már számos kiváló gyógynövényes készítmény van a segítségünkre a cikluszavarok kezelésénél, az egyik elsődleges ilyen készítmény például a barátcserje.

A szakirodalmi adatok alapján a barátcserjének helye van a hormonális eredetű cikluszavarok kezelésében, legyen szó rendellenesé méhvérzésről, fájdalmas menstruációról vagy PMS-ről. Az eddigi vizsgálatok ezekben az esetekben kifejezetten jó hatásosságról tettek tanúbizonyságot. 

Dr. Kelemen Csaba

Dr. Kelemen Csaba

Szülész-nőgyógyász, enokrinológus főorvos

Amennyiben Ön is cikluszavarral küzd és szeretne orvosi segítséget kérni, IDE kattintva tud bejelentkezi a rendelésemre.